ASVAB Question of the Week: February 8, 2017

Here is our practice ASVAB question for this week! Check below in the comments for the answer!

ASVAB practice question

Questions about enlisting? Wondering about what MOS may be right for you? Ask away in our forums! Get answers to your questions so you can start your Army career!

Share this
Your rating: None Average: 2.7 (6 votes)

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

Answer!

First things first - when you get a question with multiple aspects (in this case, James wants both 72 ounces of beans and the cheapest price), you can often eliminate some answers pretty easily by seeing which don't conform to both aspects.

In this case, only answers C) and D) even add up to 72 ounces - so both A) and B) should not even be considered.

Multiplying the per-can price of C) and D) to get up to the required 72 ounces is the only other step to complete the problem.

6 x $0.39 = $2.34 and 3 x $0.79 = 2.37

Six 12-ounce cans, or answer C) is the answer.